MEŠANI PEVSKI ZBOR FORTE

Nekaj let po začetku rednega delovanja zborovodje Tomaža Marčiča v župniji Vojnik (po letu 2004) je z namenom, da se v petje pri bogoslužju vključi čim več mlajših pevcev, začela z vajami manjša skupina pevcev v razponu od šolarjev zadnjih razredov osnovne šole, preko srednješolcev, študentov vse do bolj izkušenih pevcev. Delo in petje pri nedeljskih bogoslužjih se je zaradi številnih obveznosti pevcev odvijalo v presledkih. Kljub temu so nadaljevali z delom in se nekajkrat predstavili z nastopi tudi izven bogoslužnih okvirov. Med najvidnejšimi je gotovo sodelovanje pri izvedbah Božičnega oratorija francoskega romantičnega skladatelja Camilla Saint-Saënsa v januarju 2008. Takrat so s petimi pevskimi solisti in instrumentalnim triom izvedli omenjeni oratorij v župnijski cerkvi v Vojniku in v stolničnih cerkvah v Celju in Mariboru. Pevci in zborovodja so zatem pristopali k petju še bolj zagnano in dosledno.

fotografija: Matjaž Jambriško

Leta 2011 so se na idejo nekdanje pevke Urške Koželj poimenovali Mešani pevski zbor FORTE. V naslednjih letih se je zboru pridružilo tudi več pevcev iz bližnje okolice Vojnika. Zbor se je, ob petju pri nekaterih bogoslužjih v župniji Vojnik, začel redno pojavljati na revijah pevskih zborov občin Dobrna in Vojnik in na območnih revijah »Zapojmo skupaj« v organizaciji celjske izpostave Javnega sklada za kulturne dejavnosti Republike Slovenije. Že po prvem nastopu na območni reviji jih je strokovna spremljevalka uvrstila na regijsko raven. Dobri odzivi so potrjevali kakovost dela in pevce navdajali s še več zagona. Leta 2013 so sodelovali pri izvedbi Saint- Saënsovega Božičnega oratorija, tokrat v združenem zboru ob Mešanem cerkvenem pevskem zboru sv. Jerneja Vojnik in ob Moškem pevskem zboru KUD France Prešeren Vojnik, leta 2014 so sodelovali v okviru slovesnosti Majniški poklon Mariji v baziliki na Ptujski gori, izvedli so samostojni koncert v župnijski cerkvi na Ponikvi, leta 2016 so nastopili v okviru festivala in spiritu canticum v Vojniku in v decembru 2016 na Županovem sprejemu Občine Vojnik. V istem letu je MePZ FORTE začel delovati v okviru Katoliškega kulturnega društva Ivan Šopar. Kot vidnejši dosežek v letu 2017 pevci z zborovodjem na čelu vidijo v uvrstitvi na državno raven, ki so jo dosegli po nastopu na območni reviji v Celjskem domu. Mešani pevski zbor FORTE trenutno šteje 25 clanov, deluje pa pod vodstvom Tomaža Marčiča.